تفاوت مجلات ISI, ISC, Scopus, Pubmed

نمایه ها و ایندکس های بین المللی

اعتبار و درجه مجلات بین المللی به نمایه و ایندکس مورد نظر مجله بستگی دارد. بصورت کلی چهار موسسه معتبر که وظیفه ایندکس مجلات را به عهده دارند عبارتند از موسسه تامسون رویترز (ISI Thomson Reuters) معرف مجلات ISI، موسسه الزیور Elsevier معرف نمایه کننده مجلات اسکوپوس (Scopus)، پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)، موسسه NCBI نمایه کننده مجلات Pubmed و Medline در گروه پزشکی. بطور کلی این نمایه دارای تفاوت های اساسی برای امتیاز دهی در مصاحبه دکتری،نمره مقاله از پایان نامه، اپلای در دانشگاه های معتبر کشورهای خارجی دارند. مانند تفاوت ISI با ISC ، تفاوت ISI  با Scopus ، تفاوت ISI با  Pubmed، تفاوت Scopus با  Pubmed  و غیره. در نتیجه مقالات ISI با ISC فرق دارند. مقالات ISI با Scopus نیز فرق دارند و غیره.

مجلات ISI تامسون رویترز (ISI Thomson Reuters)

موسسه اطلاعات علمی یا ISI توسط موسسه تامسون رویترز خریداری شده و از آن پس به موسسه ISI Thomson معروف شده است. این موسسه زیر مجموعه های متفاوتی دارد مانند ISI Web of Science (WOS)، ISI Web of Knowledge، گزارشات استنادی ژورنال ها (JCR). بصورت کلی مقالات و مجلاتی که در این پایگاه ها نمایه می شوند به مقالات ISI شهره هستند. موسسه ISI مجلات را به دو دسته WOS و غیر WOS تقسیم بندی کرده است. مجلات WOS دارای دسته های Social Sciences Citation Index، Arts & Humanities Citation Index، Science Citation Index Expanded و اخیرا Emerging Sources Citation Index هم به آن اضافه شده است. مجلات دارای ضریب تاثیر یا impact factor را مجلات JCR و مجلات بدون ضریب تاثیر را ISI لیست و یا ISI Listed می نامند.
محققان عزیر جهت بررسی و اطمینان از ایندکس مجله پیشنهادی خود در موسسه تامسون رویترز می توانند به لینک زیر مراجعه نمایند:
http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

مجلات اسکوپوس (Scopus)

اسکوپوس وابسته به موسسه الزویر Elsevier است که به عنوان یکی از نمایه های معتبر بین المللی برای تمامی کشورها و اساتید به شمار می رود، در بسیاری از مواقع برای رتبه بندی رشد علوم کشور و یا رتبه بندی دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. پایگاه Scopus اطلاعات مربوط به بیش از پنج هزار ناشر علمی معتبر را در در خود دارد. این پایگاه یک پایگاه قوی برای انتخاب موضوعات به روز پایان نامه، انتخاب مقاله بیس جدید برای پایان نامه یا عناوین جدید پژوهشی به شمار می رود. البته لازم به ذکر است استفاده از این پایگاه نیاز به اشتراک و هزینه دارد.
جهت اطمینان از ایندکس و نمایه یک مجله در اسکوپوس Scopus می توانید به وب سایت وزارت علوم مراجعه نمایید و یا به سایت وابسته به Scopus مراجعه نمایید:
http://www.msrt.ir/fa/rppc/pages/files/validpublications.aspx
http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

مجلات پاب مد یا مدلاین (PubMed/Medline)

موسسه NCBI ایندکس کننده مجلات Pubmed و یا Medline به شمار می رود. پایگاه های پابمد و مدلاین یکی از مهمترین پایگاه ها برای اطلاعات پژوهشی و تحقیقات رشته های پزشکی و زیست شناسی به شمار می روند. این پایگاه ها بصورت کاملا رایگان برای تمامی محققین گروه پزشکی و علوم پایه پزشکی در دسترس هستند.
جهت اطمینان از ایندکس مجلات در مجلات پابمد و مدلاین می توانید از طریق سایت زیر اقدام نمایید:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog

مجلات ISC

پایگاه استنادی جهان اسلام یا ISC یک سامانه اطلاع رسانی علمی و پژوهشی به شمار می رود و به دنبال تحلیل مجلات و ژورنال های علمی کشورهای اسلامی بر مبنای علم سنجی معتبر اسلامی است. بطور کلی پایگاه ISC یکی از پایگاه های مهم پژوهشی برای ارزیابی عملکرد پژوهشی کشورهای اسلامی به شمار میرود.
جهت اطمینان از ایندکس ژورنال های ISC می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:
لیست مجلات ISC فارسی
http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=fa
لیست مجلات ISC انگلیسی
http://mjl.isc.gov.ir/Searchresult.aspx?Cond=0

جهت پرسش و پاسخ تخصصی در ارتباط با ژورنال ها، لیست مجلات فاقد اعتبار، بررسی ایندکس ژورنال ها به پیج زیر پایگاه پژوهشی امین آرتیکل مراجعه نمایید و سوال خود را مطرح نمایید:
پرسش و پاسخ تخصصی در ارتباط با مقالات و مجلات معتبر

اگر تمایل به استفاده از خدمات ترجمه تخصصی مقالات ISI دارید، کافی است سفارش خود را ثبت نمایید و یا با ایمیل amin.article@gmail.com در ارتباط باشید

ثبت سفارش آنلاین در موسسه امین آرتیکل