تفاوت پابمد PubMed، مدلاین Medline و یا پابمد سنترال PubMed Central

در این بخش تفاوت پابمد PubMed ، مدلاین Medline و یا پابمد سنترال PubMed Central را فراخواهیم گرفت. تفاوت پابمد، مدلاین و پابمد سنترال چیست و کدام یک از نمایه های PubMed، Medline، PubMed Central برای پذیرش و چاپ مقاله یا مقالات حوزه پزشکی و حتی نمایه شدن مقاله و مجلات و ژورنال ها معتبر بوده و بهتر هستند.

پابمد (Pubmed)

موسسه NCBI ایندکس کننده مجلات Pubmed هستند. پابمد از سال 1996 حدود 22 میلیون مبنع را در برگفته بود که از راه های مختلف مانند بانک Medline جمع آوری شده بود. ارجاعات دیگری در پابمد نیز وجود دارند مانند ارجاعات در حال انجام قبل از کنترل کیفی. ارجاعات در مجلات خارج از حیطه پزشکی. ارجاعات و Citation ها در مجلات با مقاله های قبل از چاپ و یا تحت چاپ in press. ارجاعات به کتاب های NCBI. سایتیشن ها و ارجاعات در پابمد عموما دارای یک لینک به مقاله چاپ شده در خود وبسایت اصلی مجله هستند. Medline بزرگترین زیرمجموعه از PubMed می باشند.

مدلاین (Medline)

مدلاین از سال 1960 توسط بانک اطلاعاتی ارجاعات مجلات و ژورنال ها توسط کتابخانه ملی آمریکا NLM از بیش از 20 میلیون منبع تشکیل شده است. این تعداد از منابع تقریبا از 5600 ژورنال هایی که مرتبط با دانشگاه ها هستند گردآوری شده است. سردبیران مجلات می توانند جهت نمایه سازی در Medline درخواست خود را به کمیته LSTRC ارایه نمایند. جلسات کمیته LSTRC برای نمایه سازی و پذیرش در مدلاین هر شش ماه برگزار می شود و درخواست ناشران مورد بررسی قرار می گیرد. از سایر مزایای مدلاین سیستم سرفصل های موضوعی پزشکی Medical Subject Headings و یا MeSH به شمار می روند.

پابمدسنترال PMC یا PubMed Central

PubMed Central در سال 2000 به عنوان یکی از آرشیوهای رایگان open access از متن کامل مقالات مربوط به مجلات و ژورنال های حوزه Biomedical بیومدیکال و علوم طبیعی می باشد. پابمدسنترال در واقع همان واحد دیجیتال NLM کتابخانه ملی آمریکا است. پابمدسنترال یک مخزن از مقالات منتشر شده از سوی ژورنال هایی است که از طرف موسسه ملی سلامت امریکا منتشر می شود. برخی از مجلات PMC در مدلاین نیز نمایه می شوند. سردبیران مجلات می توانند با رعایت قوانین مرتبط، مقالات مجله خود را در PMC نمایه سازی نمایند. مجلاتی که تمایل به نمایه سازی خود در PubMed Centralدارند باید از نظر علمی مورد قبول کتابخانه ملی پزشکی آمریکا باشند. اگرچه سایت open access یک الزام برای نمایه شدن ژورنال ها در PMC به شمار می رود، اما انتشارات مجله ها و سردبیران می توانند با تاخیر کوتاه مقالاتی که در مجله خود پذیرش و چاپ شده اند را در PMC نمایه نمایند. ارجاعات و Citation های مربوط به PubMed از سه محل زیر تامین می شوند. مجلات Medline، مجلات PMC، و کتابهای NCBI.

بطور کلی هم نمایه های Medline و هم نمایه های PubMed Central در PubMed قابل مشاهده و جستجو هستند. مجلات نمایه شده در PMC بطور بالقوه دارای شانس بیشتری برای ارجاع داده شدن نسبت به Medline دارند و دلیل آن ساختار open access دسترسی رایگان بودن مقالات است. به همین دلیل ساختار open access دسترسی رایگان مجلات نمایه شده در PMC باعث افزایش IF مقالات و مجلاتی است که در PMC نمایه شده اند.

همچنین ببینید:

پذیرش مقاله پابمد و مدلاین Pubmed و Medline

تفاوت مجلات ISI, ISC, Scopus, PubMed

ثبت سفارش آنلاین در موسسه امین آرتیکل

فروم پرسش و پاسخ مقالات و مجلات