تفاوت مقاله ترویجی و علمی پژوهشی

بارها اسم مقاله علمی ترویجی و یا علمی پژوهشی به گوشمان خورده است در این بخش قصد داریم تفاوت مقاله علمی ترویجی و علمی پژوهشی را برای شما دانشجویان ارشد و دکتری و پژوهشگران عزیز تشریح نماییم. مقاله علمی ترویجی همان مقاله review paper می باشد در حالی که مقاله علمی و پژوهشی همان Research paper می باشد و با نام Original Paper مقاله اصیل نیز از آن نام برده می شود. با وب سایت امین آرتیکل aminarticle.com برای تشریح تفاوت مقاله علمی ترویجی و علمی پژوهشی همراه باشید.

تفاوت مقاله علمی ترویجی و علمی پژوهشی در چیست؟

همانطور که گفته شد، مقاله علمی پژوهشی یک مقاله پژوهشی اصیل است. این مقاله پژوهشی اصیل بر اساس ایده جدید، مطالعه تجربی، ارایه مدل ریاضی جدید، مصاحبه، تحلیل پرسشنامه، آنالیز داده ها، یافته های جدید و نو در اجرای پژوهش باشد. بطور کلی در مقاله علمی پژوهشی نتایج و یافته های پژوهش بر اساس نتایج بدست آمده از داده ها تفسیر دقیق خواهد شد.

مقاله علمی ترویجی عموما بر اساس مقالات چاپ شده قبلی و تحقیقات پیشین نوشته می شود. در مقاله علمی ترویجی پژوهشگر نیازی به انجام آزمایش و گردآوری داده نخواهد داشت. معمولا مقاله علمی ترویجی ادبیات پژوهش مربوط به یک موضوع خاص را مورد بررسی قرار می دهد و تلاش می کند وضعیت فعلی آن زمینه خاص علمی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

انواع مقاله علمی ترویجی

انواع مقاله های ترویجی عبارتند از:
۱- دسته بندی مقاله ای پیشین از زمینه خاص علمی و برداشت نویسنده از این دسته بندی ارایه می شود
۲- مقاله مرور سیستماتیک Systematic Review؛ در این مطالعه نظام مند، محقق در پی پاسخگویی به یک سوال علمی خاص موجود در ادبیات پژوهش در یک زمینه خاص است.
۳- فراتحلیل Meta analysis؛ در این نوع مقاله علمی ترویجی، محقق یافته ها و نتایج سایر محققین را در یک حیطه خاص تلفیق نموده و عموما ارزیابی میزان تاثیر یک عامل را در یک مطالعه خاص را بر اساس یافته های دیگران مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار می دهد.

تفاوت امتیاز مقاله علمی ترویجی و امتیاز مقاله علمی پژوهشی

امتیاز مقالات علمی ترویجی از امتیاز مقالات علمی پژوهشی در مجلات داخلی کمتر است و عموما دانشگاه های داخلی امتیاز مقاله علمی ترویجی را 3 و امتیاز مقاله علمی پژوهشی را 5 در نظر می گیرند اما برای مقالاتی که در مجلات خارجی معتبر چاپ شده اند، امتیاز مقاله های علمی ترویجی Review Paper ، 0.8 امتیاز مقالات علمی پژوهشی در نظر گرفته می شود. امروزه بسیاری از مقالات علمی ترویجی در ژورنال های بسیار قوی چاپ می شوند و این تصور که داوری مقاله علمی ترویجی آسانتر از مقالات علمی پژوهشی آسانتر است تصور درستی به شمار نمی رود گرچه در مجلات داخلی این ادعا کم و بیش می تواند صادق باشد.


مطالب مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.


اگر تمایل به استفاده از خدمات تخصصی گروه پژوهشی امین آرتیکل در ارتباط با مشاوره انتخاب مجلات علمی ترویجی، علمی پژوهشی، قالب گذاری مقاله برای مجلات علمی ترویجی، قالب گذاری مقاله برای مجلات علمی و پژوهشی، پذیرش اکسپت مقاله علمی پژوهشی و اکسپت پذیرش  مجلات علمی ترویجی دارید، کافی است سفارش خود را ثبت نمایید یا با شماره موسسه در ساعات اداری تماس بگیرید و یا با ایمیل amin.article@gmail.com در ارتباط باشید

ثبت سفارش آنلاین در موسسه امین آرتیکل