اچ ایندکس (h-index) چیست؟

اچ ایندکس h-index یکی از شاخص های علم سنجی برای میزان اثرگذاری پژوهشگران و محققان توسط Jorge E. Hirsch در سال 2005 معرفی شد. از اینرو آن را هیرش ایندکس index Hirsch نیز شناخته شده است. این شاخص تلاش می کند با لحاظ نمودن تعداد مقالات پر استناد و Citation ارجاعات مقالات و مرتب نمودن آنها و تعداد دفعات ارجاعات محاسبه شود. حتی از اچ ایندکس h-index برای رتبه بندی و میزان تاثیرگذاری دانشگاه ها و کشورها در حوزه پیشرفت علم هم استفاد می کنند.
امروزه اکثر پایگاه های Scopus اسکوپوس، ISI Web of Science، گوگل اسکولار Google Scholar و حتی ISC پایگاه استنادی جهان اسلام برای میزان تاثیرگذاری محققین از اچ ایندکس h-index استفاده می کنند.

اچ ایندکس (h-index) چگونه محاسبه می شود؟

زمانی می گوییم اچ-ایندکس فردی برابر H است یعنی این فرد حداقل دارای H مقاله است که این مقالات هر کدام حداقل h بار ارجاع داده شدد باشند به عنوان مثال وقتی می گوییم فردی دارای h-index ی برابر 6 است یعنی این فرد دارای حداقل 6 مقاله است که این مقالات هرکدام 6 بار ارجاع داده شده اند.
به عنوان مثال فرض کنید فردی دارای 10 مقاله است و تعداد ارجاعات مقالات به شرح زیر است
8، 8، 5، 5، 4، 3، 0،0،0،0
بنابراین این فرد دارای h-index ی برابر 4 است زیرا حداقل 4 تا از مقالات ایشان دارای 4 تا ارجاع است.

[راه های افزایش h index]

اگر تمایل به استفاده از خدمات تخصصی گروه پژوهشی امین آرتیکل برای ترجمه و پذیرش مقالات ISI و برگزاری کارگاه های تخصصی مقاله نویسی ISI توسط اساتید به نام و مشهور و دارای H-index های بالا 15 باشید، کافی است سفارش خود را ثبت نمایید یا با شماره موسسه در ساعات اداری تماس بگیرید و یا با ایمیل amin.article@gmail.com در ارتباط باشید

ثبت سفارش آنلاین در موسسه امین آرتیکل