آشنایی با DOI و نحوه پیدا کردن DOI

در این بخش با DOI که مخفف Digital Object Identifier (شناسگر اشیاء دیجیتالی) است و نحوه شناسایی DOI از روی نام مقاله و مجله مورد نظر را فرا خواهیم گرفت. جستجوی DOI مقالات، نحوه پیدا کردن DOI مقاله، یافتن doi مقاله، معنی DOI، چگونه DOI بگیریم، بدست آوردن doi مقاله، دریافت DOI مقاله، جستجوی مقاله به DOI.

شناسگر DOI شامل مجموعه ای از اعداد، حروف و برخی از علامت ها و نشانه ها است که به هر یک از منابع دیجیتالی بصورت منحصر به فرد و یکتا اختصاص می یابد. شاخص DOI از دو بخش کد انتشارات و کد سند تشکیل شده و با علامت / از یکدیگر جدا می شود مانند 10.1016/j.ijpe.2018.01.001 که نشان می دهد j.ijpe.2018.01.00 کد سند است و 10.1016 کد ناشر است.
وبسایت اصلی مقاله https://www.doi.org/ است و محققین میتوانند از این سایت اصالت doi مقاله خود را سرچ نمایند و تشخیص دهند.
شاخص DOI کاملا منحصر به فرد است و هر مقاله معتبر تنها دارای یک شناسه DOI خواهد بود. این شناسه معمولا در بخش اطلاعات کتابشناختی هر مقاله وجود دارد و محقق می تواند آنرا از روی وبسایت مجله و یا فایل مقاله دانلود شده پیدا نماید. به عنوان مثال DOI مقاله از روی سایت مجلات وابسته با الزیور Sciencedirect و یا اشپرینگر Springer، امرالد Emerald نمایش داده شده است.

شناسایی DOI مجله از پایگاه Sciencedirect

پس از اینکه مقاله را در سایت گوگل و یا Google scholar جستجو کردید و وارد سایت الزویر Sciencedirect شدید کافی است مانند شکل زیر DOI مجله را کپی کنید.

شناسایی DOI در الزویر

شناسایی DOI مجله از پایگاه اشپرینگر Springer

در پایگاه اشپرینگر DOI مجله براحتی شناسایی می شود و وارد سایت Springer شدید، DOI این پایگاه در پایین صفحه مقاله قرار دارد و کافی است مانند شکل زیر DOI مجله را پیدا نمایید.

شناسایی DOI در اشپرینگر

شناسایی DOI مجله از پایگاه امرالد Emerald

در پایگاه امرالد DOI مجله براحتی پیدا شده و پژوهشگران کافی است وارد سایت Emerald شده ،DOI پایگاه emerald که در پایین صفحه مقاله قرار دارد را پیدا نمایید و کافی است مانند شکل زیر DOI مجله را پیدا نمایید.

شناسایی DOI درEmerald امرالد

نقش DOI مقاله در ارتقای کیفی پژوهشگران

از آنجایی هر مقاله DOI منحصر به فرد خود را دارد کافی است محققین با به اشتراک گذاری DOI مقاله در شبکه های علمی، آنرا به عنوان ارجاعات خود ذکر نمایند.
DOI را در یک می توان برای مرجع دهی نیز استفاده کرد. زمانی که مقاله ای تحت چاپ و in press است می توان از DOI مقاله برای رفرنس دهی نیز استفاده کرد.
زمانی که DOI به مقاله اختصاص می یابد، محققین با به اشتراک گذاری آن در شبکه های علمی باعث می شوند سایر پژوهشگران می توانند با ذکر کد شناسگر DOI به مقاله محقق ارجاع دهند.
اختصاص DOI منحصر به فرد برای هر مقاله، باعث می شود یک کد یکتا متادیتا به سیستم DOI وصل شود. این کد دیجیتال باعث می شود لینکها به درستی با یکیدیگر متصل شوند. همین کار برای مقالات علمی انجام می شود و سایت مجله بصورت خودکار و اتوماتیک قادر به چاپ مقالات ISI ، Scopus، پابمد PubMed Medline و با رعایت استانداردهای DOI خواهد بود. این کارها موجب یکپارچگی و اتصال در انتشارات مقالات معتبر ISI خواهد بود و حافظ منافع محققین و پژوهشگران خواهد بود زیرا با این کد DOI، کدشناسایی در تمامی پایگاه های داده های علمی قابل جستجو است و استفاده بدون ذکر نام صاحب اثر منجر به تقلب علمی plagiarism پلاجیاریزم خواهد شد.

ثبت سفارش آنلاین در موسسه امین آرتیکل

فروم پرسش و پاسخ مقالات و مجلات